Mapa | Linki | Kontakt Nowy!!! Katalog projektów gotowych
Katalog projektów gotowych
Polecane projekty

Promocje cenowe

Małe domy

Średnie domy

Duże domy

Domy parterowe

Domy z poddaszem

Domy piętrowe

Bez garażu

Z garażem 1-stanowisk.

Z garażem 2-stanowisk.

Na wąską działkę

Nowoczesne

Domy letniskowe

Garaże

Budynki gospodarcze

Wyszukiwanie zaawansowane


Gotowe projekty domów - Zapraszamy


Katalog Budowlany


O serwisie www.projekty.domow.pl
Serwis www.projekty.domow.pl został stworzony w 2000r jako narzędzie mające pomóc Inwestorowi w wyborze gotowego projektu domu. Serwis od samego początku skupia pracownie projektowe i architektoniczne posiadające w swojej ofercie gotowe projekty domów jednorodzinnych. Przejrzysta lista pracowni pozwala dotrzeć Inwestorowi również do mniejszych, autorskich pracowni oferujących projekty powtarzalne. Mamy nadzieję, że serwis przyspieszy i ułatwi wybór projektu domu.

Inwestorom, którzy nie znaleźli dotąd wymarzonego gotowego projektu domu proponujemy rozwiązania "na miarę". Specjalnie dla nich przygotowany został dział prezentujący pracownie zajmujące się tworzeniem projektów indywidualnych. więcej...

Wybrane przez nas zagraniczne katalogi projektów przybliżą inne style architektoniczne, pozwolą zapoznać się z odmiennymi rozwiązaniami przestrzennymi stosowanymi w budownictwie jednorodzinnym, a może podsuną jakąś ciekawą koncepcję. więcej...

Jeśli masz już projekt może zainteresują Cię dział poświęcony pracowniom zajmujące się projektowaniem wnętrz i ogrodów. Prezentujemy firmy z całej Polski, na pewno któraś spełni Twoje marzenia.
Projektanci wnętrz...
Projektanci ogrodów...
Jak wybrać projekt.
Powrót do listy artykułów... 
Dom pasywny.

Określenie dom pasywny odnosi się do standardu wznoszenia obiektów budowlanych, wyróżniającego się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych (ścian, podłóg, dachu) oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie jego eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich budynkach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych wedle obowiązujących norm. Zapotrzebowanie na ciepło w domach standardowych, spełniających współczesne normy wynosi średnio ok. 120 kWh/m2rok. Budynki z lat 60-70 potrafią mieć nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie na energię. W przypadku domów zaliczanych do energooszczędnych zapotrzebowanie na ciepło wynosi 15-70 kWh/m2rok. Domy pasywne wyróżniają się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię przeznaczoną na ogrzewanie - poniżej 15 kWh/m2rok.

Dom pasywny jest nową ideą w podejściu do oszczędności energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność polega na tym, że zamiast wprowadzać nowe, dodatkowe rozwiązania skupia się na poprawie parametrów istniejących już w każdym budynku elementów i systemów. Nie bez znaczenia jest też odpowiedni rozkład pomieszczeń oraz ich orientacja względem stron świata.

Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i minimalizacja strat ciepła. Aby osiągnąć pożądane rezultaty wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niskie współczynniki przenikania ciepła. Dodatkowo zewnętrzna powłoka budynku jest nieprzenikalna dla powietrza. Również stolarka okienna wykazuje mniejsze straty cieplne niż stosowane standardowo rozwiązania. Systemy nawiewno-wywiewnej wentylacji zmniejszają o 75-90% straty ciepła związane z wentylacją budynku. Często stosuje się również gruntowe wymienniki ciepła. W okresie zimowym zasysane z zewnątrz powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym jest wstępnie ogrzewane. Następnie dostaje się do rekuperatora, gdzie ciepłe powietrze wywiewane z budynku przekazuje mu swoją energię cieplną.

Charakterystyczne dla budynków pasywnych jest to, że w przeważającej części zapotrzebowanie na ciepło jest zaspakajane dzięki zyskom cieplnym z energii solarnej oraz ciepłu produkowanemu przez przebywających w budynku ludzi i urządzenia. Jedynie w okresach o szczególnie niskich temperaturach konieczne jest dogrzewanie powietrza nawiewanego do budynku.

Idea domów pasywnych nie została opatentowana ani zastrzeżona. Nie podlega też innym formom ochrony prawnej. Możliwe jest wznoszenie budynków pasywnych w różnych technologiach budowlanych.


Bibliografia:
1. Eugeniusz Rylewski, Energia własna, ISBN 83-917314-2-1.
2. Dieter Pregizer, Grundlagen und Bau eines Passivhauses, 2002, ISBN 3-7880-7727-1.
3. Anton Graf, Neue Passivhäuser, 2003, ISBN 3-7667-1568-2.
4. Grobe Carsten, Passivhäuser planen und umbauen, 2002, ISBN 3-7667-1515-1.
5. Berthold Kaufmann/Wolfganf Feist/Rainer Pfluger , Passivhäuser erfolgreich planen und bauen,    2004, ISBN 3-930860-78-3.
Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe.

Copyright©2000-2019 Projekty domów