Mapa | Linki | Kontakt Nowy!!! Katalog projektów gotowych
Katalog projektów gotowych
Polecane projekty

Promocje cenowe

Małe domy

Średnie domy

Duże domy

Domy parterowe

Domy z poddaszem

Domy piętrowe

Bez garażu

Z garażem 1-stanowisk.

Z garażem 2-stanowisk.

Na wąską działkę

Nowoczesne

Domy letniskowe

Garaże

Budynki gospodarcze

Wyszukiwanie zaawansowane


Gotowe projekty domów - Zapraszamy


Katalog Budowlany


O serwisie www.projekty.domow.pl
Serwis www.projekty.domow.pl został stworzony w 2000r jako narzędzie mające pomóc Inwestorowi w wyborze gotowego projektu domu. Serwis od samego początku skupia pracownie projektowe i architektoniczne posiadające w swojej ofercie gotowe projekty domów jednorodzinnych. Przejrzysta lista pracowni pozwala dotrzeć Inwestorowi również do mniejszych, autorskich pracowni oferujących projekty powtarzalne. Mamy nadzieję, że serwis przyspieszy i ułatwi wybór projektu domu.

Inwestorom, którzy nie znaleźli dotąd wymarzonego gotowego projektu domu proponujemy rozwiązania "na miarę". Specjalnie dla nich przygotowany został dział prezentujący pracownie zajmujące się tworzeniem projektów indywidualnych. więcej...

Wybrane przez nas zagraniczne katalogi projektów przybliżą inne style architektoniczne, pozwolą zapoznać się z odmiennymi rozwiązaniami przestrzennymi stosowanymi w budownictwie jednorodzinnym, a może podsuną jakąś ciekawą koncepcję. więcej...

Jeśli masz już projekt może zainteresują Cię dział poświęcony pracowniom zajmujące się projektowaniem wnętrz i ogrodów. Prezentujemy firmy z całej Polski, na pewno któraś spełni Twoje marzenia.
Projektanci wnętrz...
Projektanci ogrodów...
Jak wybrać projekt.
Powrót do listy artykułów... 
Podstawowe pojęcia


Powierzchnia użytkowa
Istnieją dwa poprawne sposoby wyznaczania powierzchni użytkowej, choć ze względu na definicję dają nieco inne wyniki.

Zgodnie ze (starszą) polską normą PN-70/B-02365 jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń z wyłączeniem: pomieszczenia technicznego, garażu, pomieszczenia gospodarczego, strychu. Przy obmiarach nie uwzględnia się tynków i okładzin ściennych. Na poddaszu powierzchnię użytkową oblicza się zgodnie ze schematem :
- powierzchnię pomieszczeń o wysokości powyżej 2,20m liczy się w 100%;
- powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40m do 2,20m liczy się w 50%;
- powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40m nie wlicza się.

Zgodnie z normą ISO - PN-ISO 9836:1997 liczy się powierzchnię wszystkich pomieszczeń w stanie wykończonym, natomiast - powierzchnia poniżej 1,90m uznana jest za powierzchnię pomocniczą i nie wlicza się jej do powierzchni użytkowej budynku (wg tej normy liczymy powierzchnie w naszych projektach). W opisie pomieszczeń poddasza, podajemy także powierzchnię całej podłogi czyli powierzchnię netto.

Powierzchnia netto
Jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku mierzona w poziomie podłogi z uwzględnieniem tynków i okładzin ścian. Nie pomniejsza się powierzchni pomieszczeń o zmiennej wysokości - np. na poddaszu. Praktycznie jest to powierzchnia wszystkich posadzek, jakie musi wykonać inwestor w trakcie realizacji budynku.

Powierzchnia zabudowy
Jest to powierzchnia obrysu ścian zewnętrznych budynku (parteru). Do powierzchni zabudowy nie wlicza się: podziemnych części budynku, pochylni samochodowych, schodów zewnętrznych, ganków, daszków nad wejściami, galerii oraz wszelkich nadwieszeń kondygnacji. Ale uwzględnia się np. ogrody zimowe lub inne elementy przybudowane.

Powierzchnia całkowita
Jest to powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę danego obiektu tj. tarasy, schody zewnętrzne, balkony, podcienia, zjazdy do garaży, itp. Często jest mylona z powierzchnią netto i z powierzchnią użytkową.

Kubatura
To objętość liczona w obrysie zewnętrznym wszystkich kondygnacji pod i nad terenem (powierzchnia całkowita razy wysokość kondygnacji); piwnice liczone są od spodu płyty konstrukcyjnej posadzki z pominięciem ław fundamentowych. Wszystkie elementy wykraczające poza obrys podstawowej bryły budynku wliczane są również w 100% do kubatury. Tak samo przyjmowana jest objętość poddasza i stryszku.

Wysokość budynku
Inaczej wymiar mierzony od poziomu terenu (przyjętego w projekcie typowym) do najwyższego punktu dachu - czyli do kalenicy. Kalenica jest to najwyżej położona, pozioma krawędź dachu.

Minimalne wymiary działki
Minimalną szerokość działki liczy się następująco: do krótszego boku dodaje się:
- 4 metry w przypadku elewacji z otworami okiennymi lub drzwiowymi,
- 3 metry w przypadku elewacji bez otworów okiennych lub drzwiowych.
Reasumując: jest to szerokość budynku plus 7 lub 8 metrów.
Uwaga: szerokość budynku należy powiększyć o występujące okapy i gzymsy, jeżeli wystają poza krawędź budynku więcej niż 0,8 m, a także części budynku jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy, jeżeli wystają poza krawędź budynku więcej niż 1,3 m.
Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe.

Copyright©2000-2019 Projekty domów