Mapa | Linki | Kontakt 



Nowy!!! Katalog projektów gotowych
Katalog projektów gotowych
Polecane projekty

Promocje cenowe

Małe domy

Średnie domy

Duże domy

Domy parterowe

Domy z poddaszem

Domy piętrowe

Bez garażu

Z garażem 1-stanowisk.

Z garażem 2-stanowisk.

Na wąską działkę

Nowoczesne

Domy letniskowe

Garaże

Budynki gospodarcze

Wyszukiwanie zaawansowane


Gotowe projekty domów - Zapraszamy


Katalog Budowlany


O serwisie www.projekty.domow.pl
Serwis www.projekty.domow.pl został stworzony w 2000r jako narzędzie mające pomóc Inwestorowi w wyborze gotowego projektu domu. Serwis od samego początku skupia pracownie projektowe i architektoniczne posiadające w swojej ofercie gotowe projekty domów jednorodzinnych. Przejrzysta lista pracowni pozwala dotrzeć Inwestorowi również do mniejszych, autorskich pracowni oferujących projekty powtarzalne. Mamy nadzieję, że serwis przyspieszy i ułatwi wybór projektu domu.

Inwestorom, którzy nie znaleźli dotąd wymarzonego gotowego projektu domu proponujemy rozwiązania "na miarę". Specjalnie dla nich przygotowany został dział prezentujący pracownie zajmujące się tworzeniem projektów indywidualnych. więcej...

Wybrane przez nas zagraniczne katalogi projektów przybliżą inne style architektoniczne, pozwolą zapoznać się z odmiennymi rozwiązaniami przestrzennymi stosowanymi w budownictwie jednorodzinnym, a może podsuną jakąś ciekawą koncepcję. więcej...

Jeśli masz już projekt może zainteresują Cię dział poświęcony pracowniom zajmujące się projektowaniem wnętrz i ogrodów. Prezentujemy firmy z całej Polski, na pewno któraś spełni Twoje marzenia.
Projektanci wnętrz...
Projektanci ogrodów...
Jak wybrać projekt.
Powrót do listy artykułów... 
Dom energooszczędny

Co to jest dom energooszczędny, jak wybrać odpowiedni projekt.

W świetle coraz wyższych cen energii i paliw niezbędnych do ogrzania domu pojawia się konieczność wprowadzenia pewnych rozwiązań i technologii pozwalających na obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Zapotrzebowanie na ciepło w domach standardowych, spełniających współczesne normy wynosi średnio ok. 120 kWh/m2rok. Budynki z lat 60-70 potrafią mieć nawet dwukrotnie większe zapotrzebowanie na energię. W przypadku domów energooszczędnych zapotrzebowanie na ciepło wynosi 15-70 kWh/m2rok. Osobną klasę stanowią domy pasywne (zapotrzebowanie na energię na poziomie 0-15 kWh/m2rok), którymi zajmiemy się w osobnym artykule.

Wybudowanie domu energooszczędnego wymaga zastosowanie przemyślanych rozwiązań, odpowiednich materiałów oraz zastosowania zaawansowanych technologicznie systemów grzewczych i wentylacyjnych. Nie bez znaczenia jest wysoki poziom wykonania na wszystkich etapach budowy.

W budynkach realizowanych klasycznymi metodami straty ciepła spowodowane są jego przenikaniem przez przegrody zewnętrzne (ściany, okna, dach, podłogę), prozaicznym otwieraniem drzwi wejściowych, a także istnieniem niepożądanych nieszczelności. Ciepło ucieka również na skutek działania wentylacji.

Istnieją sprawdzone metody ograniczenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Istotnymi parametrami wpływającymi na zapotrzebowanie na ciepło i na jego straty są:
  • wielkość domu - jego kubatura, wielkość ogrzewanej powierzchni;
  • kształt i rodzaj (piętrowy czy parterowy);
  • zastosowane materiały (ścian, dachu, podłóg, grubość warstwy izolacji termicznej);
  • rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne sprzyjające powstawaniu mostków cieplnych;
  • jakość wykonania ocieplenia;
  • układ pomieszczeń i usytuowanie ich względem stron świata;
  • ilość przeszkleń (liczba i wielkość okien);
  • odpowiedniej jakości wentylacja.
Jeśli nie chcemy wydawać wiele na ogrzewanie, zdecydujmy się na mniejszy dom. Im mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych i kubatura, tym mniejsze straty ciepła. Straty ciepłą zależą również od bryły budynku. Dom energooszczędny to dom o prostej, zwartej bryle - wykonany na planie prostokąta, z dwu- lub nawet jednospadowym dachem, bez wykuszy czy lukarn. Duże ilości ciepła tracone są przez dach. Stosunek powierzchni użytkowej do powierzchni dachu jest najkorzystniejszy w domach piętrowych lub z poddaszem. Dom parterowy raczej nie będzie energooszczędny.

Nie bez znaczenia jest rodzaj użytych materiałów. Straty ciepłą są powodowane jego przenikaniem przez ściany i dach, dlatego należy starannie je docieplić. Należy wystrzegać się typowych ścian jednowarstwowych. Standardowo w budynkach grubość ocieplenia (styropianu lub wełny mineralnej) to 12cm. W budynkach energooszczędnych stosuje się warstwę izolacyjną grubości 20cm, a nawet większej. Tak samo w przypadku izolacji dachu - 20cm to minimum. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się i ucieka właśnie tędy.

Do znacznych strat ciepłą dochodzi przez tzw. 'mostki termiczne', czyli miejsca gorzej zaizolowane niż pozostałe elementy budynku. Takie miejsca występują w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, w wieńcach, nadprożach lub na połączeniu płyt balonowych i stropu. W takich miejscach może wykraplać się para wodna, co umożliwia rozwój pleśni i grzybów. Obszary te wymagają niezwykle starannego ocieplenia.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna również nie sprzyja energooszczędności budynku. Na skutek jej działania do wnętrza napływa chłodne powietrze, a ciepłe jest odprowadzane na zewnątrz. Należałoby stosować wentylację mechaniczną nawiewowo-wywiewną z odzyskaniem ciepła (rekuperacja).

Na energooszczędność wpływa usytuowanie pomieszczeń względem stron świata i co się z tym wiąże również otworów okiennych. Korzystne są większe przeszklenia od strony południowej, dobudowane szklane przybudówki, ogrody zimowe - pochłaniają dodatkowe ilości ciepła słonecznego i przekazują je do budynku. Dach jednospadowy powinien być zaprojektowany tak, by wyższa ścian znajdowała się od południa (wystawiona na promienie słoneczne), niższa od północy co powoduje, że mniejsza powierzchnia odprowadza ciepło z domu. Należy również unikać w naszym klimacie dużych przeszkleń od strony północnej. Od strony południowej można sobie pozwolić na większe okna, należy jednak pamiętać, że zyski z energii słonecznej mogą nie rekompensować strat ciepła. Na szczęście dostępne są na rynku okna o niższym współczynniku przenikalności cieplnej niż dla standardowych okien.

Bardzo istotny jest rozkład pomieszczeń w domu. Budynek będzie potrzebował mnie energii do ogrzewania, gdy od północy będą znajdowały się pomieszczenia spełniające funkcje pomocnicze: garaż, pomieszczenia techniczno-godpodarcze, schowek, garderoba. Warto też zrezygnować w tych pomieszczeniach z okien. Można w nich utrzymywać temperaturę niższą niż w pomieszczeniach używanych na stałe.
Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe.





Copyright©2000-2019 Projekty domów